AQUA-CONTACT

likvidace odpadních vod

BIOLOGICKÉ SEPTIKY SAMONOSNÉ

 

BIOLOGICKÉ SEPTIKY

samonosné


POPIS:

Biologický septik plní funkci mechanicko-biologického předčištění splaškových odpadních vod z domácností, rekreačních objektů, penzionů, provozoven, a podobných zařízení. Využití nachází především tam , kde je produkce odpadní vody velmi nepravidelná. U biologických septiků je použita technologie tří komorové nádrže s nornými přepady. V jednotlivých komorách dochází k oddělení a sedimentaci nerozpustných látek, k anaerobní stabilizaci kalu a zachycení plovoucích nečistot. Za septik se obvykle zařazuje zemní filtr jako další stupeň čištění odpadní vody. Přečištěné odpadní vody lze vypouštět dle místních podmínek do vodoteče, dešťové kanalizace, zachytávat do jímky a využít v době vegetace pro zavlažování. Případně na základě povolení odvádět do vsakovací studny nebo drenáže.


KONSTRUKCE:

Septiky jsou vyráběny jako samonosné plastové nádrže se sílou stěny 8 mm osazované pod terén. Nádrž je rozdělena na 3 komory. Strop je vyztužen žebry pro zajištění tuhosti a nosnosti septiku. Středový vstupní otvor umožňuje kontrolu stavu v jímce a přístup pro její vyčerpání. Zakrytí otvoru je řešeno pomocí pochůzného plastového poklopu DN 630. Nátok i odtok je proveden dle požadavku navrženého kanalizačního potrubí DN 100 - DN 150. Na odtoku je zhotoven norný přepad, kde je možno odebírat vzorky odpadní vody.


VÝHODY:

              • SAMONOSNÉ => NEBETONUJÍ SE

              • POCHŮZNÝ POKLOP

              • PŘÍZNIVÁ CENA


TYPY A SCHÉMA:


TYP

POČET EO

UŽITNÝ OBJEM

ROZMĚRY

HMOTNOST

-

DN

H

Hn

Ho

Ht

Hp

-

-

[osob]

[m3]

[m]

[kg]

BS 4 EO

2 až 6

3

1,7

1,5

1,35

1,25

0,6 - 0,8

0 - 0,25

140

BS 8 EO

6 až 10

5

2,2

1,5

1,35

1,25

0,6 - 0,8

0 - 0,25

220

BS 12 EO

10 až 14

8

2,8

1,5

1,35

1,25

0,6 - 0,8

0 - 0,25

310

BS 16 EO

14 až 18

10

2,65

2

1,85

1,75

0,6 - 0,8

0 - 0,25

390

BS 20 EO

18 až 22

12

2,86

2

1,85

1,75

0,6 - 0,8

0 - 0,25

450

 po kliknutí se schéma zvětší :

                                                                    BS 4 EO až BS 20 EO :

                                                        

CENÍK:

TYP

POČET EO

OBJEM

DENNÍ PRŮTOK Q

CENA bez DPH

-

osob

[m3]

[m3/den]

-

BS 4 EO

2 až 6

3

0,6

22 000 Kč

BS 8 EO

6 až 10

5

1,2

30 000 Kč

BS 12 EO

10 až 14

8

1,8

40 000 Kč

BS 16 EO

14 až 18

10

2,4

46 000 Kč

BS 20 EO

18 až 22

12

3

50 000 Kč


V případě odebrání výrobku i s montáží je fakturováno 14% DPH - pro sociální bydlení dle zákona o DPH.


Ceny uvedené v tabulce jsou ceny za septik v základním provedení.


ZÁKLADNÍ PROVEDENÍ - plastová samonosná nádrž s výškou válcového těla 1500mm (BS 4 EO, BS 8 EO, BS 12 EO ) a výškou válcového těla 2000mm (BS 16 EO, BS 20 EO), kuželovým průlezem výšky 400 mm, válcovým nástavcem průlezu výšky 50mm (DN 600mm), pochůzným poklopem, nátokem a odtokem dle požadované kanalizace DN 100-150.


TECHNICKÉ PROVEDENÍ JÍMKY PROVÁDÍME PODLE KONKRÉTNÍCH POŽADAVKŮ ZÁKAZNÍKA A MONTÁŽNÍCH PODMÍNEK. UPRAVUJEME VÝŠKU PRŮLEZU, NÁTOKY I CELÉ ROZMĚRY NÁDRŽÍ PODLE VAŠICH POTŘEB.


MONTÁŽ:

Biologický septik se uzazuje do montážní jámy o průměru DN + 400 mm (průměr DN vysvětlen ve schematech septiků viz výše). Hloubka montážní jámy, výška nátoku a odtoku jsou řešeny konzultací s projektantem, z důvodu přesného zapuštění septiku do terénu. Nádrž se usazuje na pískové či betonové lože tloušťky cca 10 cm. Po usazení nádrže do montážní jámy se dopojí nátokové a odtokové potrubí a nádrž se začne napouštět vodou. Napouštění probíhá současně s rovnoměrným obsypem nádrže. Obsyp se provádí pískem či zeminou menší zrnitosti, aby nedošlo k porušení pláště. Rozdíl hladiny vody a obsypávané zeminy by neměl být větší než 30 cm. Tímto postupem se nádrž napustí až po odtok.


UPOZORNĚNÍ:

  • Při výšce Ht nad 80 cm je nutné cca 10 cm nad zastropením nádrže osadit např. systém betonových panelů, PZD desek s uložením na rostlém terénu nebo nádrž obetonovat a provést železobetonovou stropní desku z důvodu tlaku zeminy na strop nádrže.

  • Standartní provedení nádrží není pojezdné, proto je nutno dodržovat odstup od kraje nádrže, a to minimálně 2 m. Pro úpravu pojezdnosti nádrže je nutno provést osazení systémem stropních panelů nebo nádrž obetonovat a provést železobetonovou stropní desku s pojezdným poklopem (provedení nutno konzultovat s projektantem)

  • V případě vysoké hladiny spodní vody je nutno nádrž alespoň částečně obetonovat.(provedení nutno konzultovat s projektantem)

     

PROVOZ A ÚDRŽBA:

Při údržbě septiku se doporučuje minimálně 1x za tři měsíce provést vizuální kontrolu hladin v septiku, popřípadě odstranit plovoucí nečistoty v poslední odtokové komoře a norném přepadu odtoku. Při běžném provozním zatížení provést odčerpání odpadních vod jednotlivých komor minimálně 1x ročně. Odčerpání provádí např. fekální vůz a obsah nádrže se likviduje vhodným způsobem v souladu s legislatovou ČR, např. odvozem na městskou ČOV nebo vhodným způsobem využít v zemědělství.

Při odčerpání septiku se ponechá v jednotlivých komorách na dně vrstva cca 0,15m vyhnilého kalu jako očkovací kal. Kal se v nádrži ponechává z důvodu opětovného "nastartování " biologické funkčnosti septiku.

SPLŇUJEME:

                                              ČSN 75 6402 - "ČISTÍRNY ODPADNÍCH VOD DO 500 EKVIVALENTNÍCH

                                                                           OBYVATEL"


                                              ČSN 75 0905 - "ZKOUŠKY VODOTĚSNOSTI VODÁRENSKÝCH A

                                                                           KANALIZAČNÍCH NÁDRŽÍ"


                                              NAŘÍZENÍ VLÁDY č. 229/2007, KTERÝM SE STANOVÍ UKAZATELE A

                                                                                                   HODNOTY ZNEČIŠTĚNÍ ODPADNÍCH VOD


ÚČINNOST ČIŠTĚNÍ SEPTIKU:

Dosahované hodnoty účinnosti čištění odpadních vod při správnén provozování septiku

(viz. PROVOZ A ÚDRŽBA) :

UKAZATEL

DOSAHOVANÁ ÚČINNOST

DOSAHOVANÉ HODNOTY

BSK5

35 %

260 mg/l

CHSK

30 %

560 mg/l

NL

60 %

160 mg/l

N-NH4

50 %

50 mg/l

Pcelkový

30 %

15 mg/l

Escherichia coli

-

10 000 KTJ/ 100 ml

Enterokoky

-

10 000 KTJ/ 100 ml

Výše uvedené hodnoty jsou vyčíslením účinnosti samotného biologického septiku, nejsou konečnými hodnotami pro určení přečištění odpadních vod. Vzorky pro porovnání se odebírají na odtoku zemního filtru.


TABULKU DOSAHOVANÝCH, POVOLENÝCH A MAXIMÁLNÍCH HODNOT NALEZNETE V KATEGORII "ZEMNÍ FILTR"


DOPLŇKOVÝ CENÍK SLUŽEB :


MONTÁŽ:

  • Cena za montáž je účtována dle náročnosti a pracnosti konkretní montáže a bude Vám

    sdělena při kalkulaci Vaší zakázky.

  • Požaduje se zemní připravenost.

CENA

1600-3200 Kč

 

 

CENA ZA NAVÝŠENÍ VÁLCOVÉHO PRŮLEZU PRO Ht nad 60 cm:

  • nutno zajistit odlehčení stropu vrstvou polystyrenu případně provést betonovou desku

  • cena je včetně práce

CENA

100 Kč/5 cm



TRAVNÍ KOBEREC:

Travní koberec je mechanicky připevněn na poklop nádrže.Tuto možnost nabízíme na požádání zákazníka. Koberec imituje trávní porost okolí nádrže.

po kliknutí se obrázek zvětší :     

CENA

250 Kč


DOPRAVA:

Doprava je vypočtena podle rozměrnosti nádrže = druhu potřebného vozidla pro převoz Vámi objednaných nádrží.

Cena za dopravu na vleku (BS 4 EO, BS 8 EO)

15 Kč/km

Cena za nákladní auto (BS 12 EO, BS 16 EO, BS 20 EO)

20 Kč/km

Cena za nákladní auto s hydraulickou rukou

30 Kč/km +

300 kč manipulace

Cena za osazení hydraulické ruky auta (bagru)

cca 1600 Kč

Cena za osazení pomocí auto jeřábu

cca 2500 Kč


Na tento druh výrobků se vztahuje 20% DPH

V případě odebrání výrobku i s montáží je fakturováno 14% DPH - pro sociální bydlení dle zákona o DPH.


Vygenerováno systémem ihelp® 2008 web:catalogue